Rusya, BAE’ye Su-75 "Checkmate" teklifi götürebilir

Rusya-ABD arasındaki nihayetsiz rekabet BAE’nin F-35 anlaşmasından çekilebileceği iddiaları üzerine yeniden ivme kazandı.

Defence World tarafından yapılan habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) F-35’i satın almaktan vazgeçmesi durumunda Rusya’nın tek motorlu Su-75 “Checkmate” uçağını BAE’ye teklif edeceği iddia edildi.

Rostec’in Kasım ayında BAE’de düzenlenen Dubai Airshow’da ürünleriyle boy göstermesi ve BAE’nin F-35 alımına ilişkin sözleşmeden çekilmesi iddiaları; yeni yorumları beraberinde getirdi.

WSJ’ye konuşan BAE’li bir yetkilinin ABD ile yapılan F-35 ve bazı silahları kapsayan anlaşmadan çekileceğini söylemesi F-35’e muadil savaş uçaklarına sahip başka şirketleri harekete geçirdi. Rostec’in de BAE’nin F-35 sözleşmesinden çekilmesi durumunda BAE’ye teklif götüreceği konuşuluyor.

Rostec CEO’su Sergei Chemezov Dubai Airshow’da  “Yeni beşinci nesil avcı uçağının ilk uluslararası sunumunun burada, Dubai Airshow’da gerçekleşmesi tesadüf değil” şeklinde dikkat çeken bir ifadeye yer vermişti.

Su-75 “Checkmate” uçağının savaş etkinliği ve 1 saatlik uçuş maliyeti açısından ideal olduğunu söyleyen Chemezov ayrıca, tüm bunların uçağı uluslararası silah pazarında benzersiz bir teklif haline getirdiğini de dile getirmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.