Rusya internete erişim kontrolünü artırıyor

Eurasia Daily Monitor’da yayınlanan bir makalede, Rusya’nın son dönemde internete erişim konusunda kontrolünü artırmaya çalıştığına dikkat çekildi. Dış faktörlerin siber alandaki tehditlerini öne süren Rusya’nın, son zamanlarda artırdığı internet kesintilerine değinilmek suretiyle iç siyasi olaylarda da kontrol vitesini artırma niyetinde olduğu aktarıldı.

The Jamestown Foundation tarafından yapılan habere göre şubat ayının başlarında açıklama yapan Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Rusya yönetiminin internet erişimini engelleyebileceğini söyledi. Medvedev, olası bir internet kesintisi için teknolojik olarak her şeyin hazır olduğunu da belirtti.

Haberde Rusya Federal Güvenlik Sevisi’nin Ulusal Bilgisayar Olayları Koordinasyon Merkezi tarafından geçen hatfa yapılan bir açıklamaya değinildi. Açıklamada ABD ve mütteiklerinin Rusya’nın kritik altyapısına yönelik bir tehdit oluşturabileceği öne sürülmüştü. Bu açıklamanın internet kesintisi için “potansiyel bir gerekçe” oluşturmak için yapıldığı ima edildi.

Rusya yönetimi, muhalif lider Aleksey Navalnıy için yapılan protestolar neticesinde, 23 Ocak tarihinde Moskova ve St. Petersburg’da internet kesintileri başlatmıştı. Ancak yapılması planlanan kesintide tehdit olarak algılanan unsurların yerel siyasi kaygılar olmadığı, Rusya dışından yapılabilecek saldırılara yönelik kaygılardan kaynaklandığı belirtildi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.