Rusya, İran’a gelişmiş Kanopus-V uydusu sağlayacak

The Washington Post’un haberine göre Rusya aylar içinde fırlatılabilecek, yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış Kanopus-V uydusunun İran’a teslimatına hazırlanıyor. İran’ın uyduyu kullanması halinde Ortadoğu’daki askeri hareketliliği çok daha güçlü bir şekilde takip ederek, Basra Körfezi’nden İsrail’e kadar birçok bölgede kesintisiz görüntü alma yeteneği elde edeceği belirtildi. 

ABD’li yetkililere göre uydunun satın alınmasında ve kullanılmasında İran Devrim Muhafızları yoğun bir şekilde yer aldı. Devrim Muhafızları’nın 2018 yılından bu yana Moskova’ya çeşitli ziyaretlerde bulunarak, teknik konular hakkında istişarelerde bulunduğu belirtildi. 

Nisan ayında Rus uzmanların İran’a gelerek, Devrim Muhafızı personellerine eğitim verdiği ve İran’ın uyduyu fırlatmak için Tahran’ın batısındaki Kerec yakınlarında yeni bir tesis inşa ettiği bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Ortadoğulu yetkiliye göre Rusya’nın İran’a vereceği Kanopus-V uydusu ”yüksek çözünürlüklü ve askeri amaçlar için uygun bir araç” konumunda.

Haberin devamında fırlatmanın İran devleti adına faaliyet gösteren ”Bonyan Danesh Sharg” firması ve İran Uzay Ajansı tarafından yapılacağı aktarıldı.

İran 2020’nin başlarında ”Nur” isimli askeri uyduyu başarı bir şekilde fırlatmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.