Rusya kamikaze İHA’lar için düğmeye bastı

Rus silah üreticisi Kalashnikov; Ukrayna savaşında kullanılan kilit silahlardan biri olan kamikaze İHA’ların üretimi için yeni bir birim kurduklarını açıkladı. 

Ukrayna’nın savaşın başlangıcından bu yana Batı ülkelerinden, İsrail ve Türkiye’den aldığı İHA’ların sahada aktif bir şekilde kullanılması Rusya’yı alternatif çözümler üretmeye itmişti.

U.S. News’in edindiği bilgilere göre; İran’dan Shahed kamikaze İHA’ları edinerek sahada varlığını koruyan Rusya şimdi de kamikaze İHA’lar üretmeyi hedefliyor.

Rusya’nın bu alandaki faaliyetlerini ülkenin en büyük silah ve güdümlü mühimmat üreticisi Izhevsk merkezli Kalashnikov üstlenecek.

Kalashnikov tarafından yapılan açıklamada, şirketin İHA üretimine başladığı ifade edildi. Bu kapsamda kurulan birimin hedefi kamikaze insansız hava aracı üretimi olacak.

Şirket; uzak mesafedeki tek ve grup düşman yer hedeflerinin yüksek hassasiyetle imhası için tasarlanacak olan kamikaze İHA’lar için fırlatma rampaları ve kontrol teknolojisi ve AR-GE alanında da çalışmalarda bulunacak.

Kalashnikov Başkanı Alan Lushnikov konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2024 yılında, dolanan mühimmat ve keşif İHA sayısını birkaç kat artırabileceklerini söylerken şimdilik bir rakam vermedi.

Ukrayna Cuma günü yaptığı açıklamada Rusya’nın bir gecede kendisine karşı 31 adet İHA fırlattığını belirtmiş; Moskova ise iki insansız hava aracının Rusya’nın güneyindeki Krasnodar şehrini vurduğu bilgisini paylaşmıştı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen ay yaptığı açıklamada İHA üretimlerine ilişkin bir açıklamada bulunmuştu. Putin; üretimi artırmaya yönelik bir planın uygulamaya konulmasıyla Rus İHA endüstrisinin yakında 12 milyar dolardan fazla değere ulaşabileceğini söylemiş ve İHA üretiminin artırılması çağrısında bulunmuştu. Başbakan Birinci Yardımcısı Andrei Belousov, 2026 yılı sonuna kadar Rusya’nın yılda 18.000 drone üretebilmesi gerektiğini söyledi.

Editör : Betül Erdem

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.