Rusya Karadeniz kıyısını SU-35’lerle güçlendiriyor

Rusya, Karadeniz kıyılarına 4++ nesil SU-35 takviyesi yapacak.

İzvestiya adlı internet sitesinin haberine göre ülkenin güneyindeki Rostov bölgesine konuşlandırılacak olan 4++ nesil SU-35’lerin bölgedeki tüm NATO uçaklarına karşı koyacak donanıma sahip olduğu ifade edildi. 4++ nesil SU-35’lerin, seri üretimine henüz başlanan 5. nesil SU-57’lerin envanterdeki yerleri sağlamlaştırılana kadar, “Rusya’nın sahadaki en gelişmiş uçakları” konumunu sürdüreceği ve ilk olarak Rostov bölgesinde hizmete gireceği belirtildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyılarında etkin olacak olan Su-35 savaş uçaklarının Kırım ve Kuzey Kafkasya’daki NATO etkinliğinin azaltılmasında etkili olacağı da vurgulandı. Haberin devamında bölgeye gönderilecek SU-35’lerin pilot eğitimine başlandığı ve bu uçakların hali hazırda Güney Askeri Bölgesi’nde konuşlu Su-30SM savaş uçakları ile beraber kullanılacağı aktarıldı.

Rusya 4. Ordu Hava Kuvvetleri eski Komutanı Valery Gorbenko, Su-35’lerin 4++ nesil kabul edildiği ve bu sayede bölgedeki her tip NATO uçağına karşı koyacak güçte olduğunu söyledi.

Rus Hava Kuvvetleri ve uçak üreticisi Irkut arasında SU-35’lerin temin edilmesi konusunda 70 milyar Ruble (yaklaşık 950 milyon dolar) değerinde bir anlaşma imzalanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.