İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Ukrayna ve Rusya arasından artan gerilim etkisini Karadeniz'de de hissettiriyor.

Express adlı sitenin haberine göre Rusya, Karadeniz'de geniş çaplı askeri tatbikata hazırlanıyor. Rus Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin katılım sağlayacağı tatbikatta deniz ve kara hedeflerine yönelik eğitim atışları icra edilecek.

Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan Calibre seyir füzeleriyle donatılmış Amiral Makarov firkateyni, Grayvoron ve Vyshny Volochek füze gemileri ve ayrıca Samum, Ivan Golubets mayın tarama gemisi Kırım yakınlarına yerleştirilerek tatbikat için hazırlık yapılıyor. Su-27SM ve Su-30SM avcı uçakları, Su-24M ve Su-34 bombardıman uçakları ve Su-25SM3 savaş uçaklarının Kırım'daki çeşitli askeri havaalanlarına taşındığı da eklendi. 

Haberin devamında tatbikatın amacının, ''Karadeniz'de güvenliği sağlamak ve  keşif saldırı unsurlarının bir parçası olan gemi saldırı gruplarına eşlik etmek'' olduğu vurgulandı. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu NATO'dan gelen tehditlere yanıt olarak Karadeniz'de tatbikatların düzenlendiğini açıklamıştı.

16 Nisan sabah saatlerinde Rus Donanması'na ait 031 borda numaralı 'Alexander Otrakovsky' ile 027 borda numaralı 'Kondopoga' adlı savaş gemileri İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e geçiş yaptı.