Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'da yaşanan son gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Rus hava muharebe taktik birliklerinin, bir gecede Ukrayna askerî birliklerinin ve teknik araçlarının toplandığı 16 alanı yok ettiğini söyleyen Konaşenkov, füze ve topçu birliklerinin Mıkolayiv bölgesinde 33 komuta merkezi, 407 askerî birlik ve teknik araçların bulunduğu alan, 5 mühimmat ve akaryakıt deposu ile 380'e yakın milliyetçi silahlı gücün yok edildiğini açıkladı.

"Luhansk idari sınırına ulaşıldı"

Konaşenkov açıklamasında, "Rus askerî birlikleri ve Luhansk Halk Cumhuriyeti güçleri Popasna yerleşim biriminin kontrolünü ele geçirdi. Ukrayna güçlerinin savunması derinlemesine kırıldı. Luhansk idari sınırına ulaşıldı." ifadelerine yer verdi.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

"Ukrayna 2 bin 979 tank ve zırhlı aracını kaybetti"

Konaşenkov açıklamasının devamında Ukrayna'nın günlük ve toplam kayıp bilgisine dair şu bilgileri kaydetti:

"13 askerî teknik araç ve 12 farklı amaçlarla kullanılan otomobil yok edilirken 120'ye yakın milliyetçi güç hayatını kaybetti. 9 Mayıs akşamı Harkiv bölgesinde Ukrayna'ya ait Su-25 uçağı havada vuruldu. Rus hava savunma sistemleri Donetsk ve Odessa civarlarında 3 insansız hava aracını imha etti. Ukrayna ordusuna ait bugüne kadar 163 uçak, 124 helikopter, 793 İHA, 300 hava savunma füze sistemi, 2 bin 979 tank ve zırhlı araç, 351 ÇNRA, 1440 obüs ve havan topu, 2 bin 789 özel askerî araç yok edildi."