Rusya modernize Volk-18 önleyici İHA’larını tanıtacak

MAKS-2021 Havacılık ve Uzay Fuarı’nda Rus savunma devi Almaz-Antey firması modernize Volk-18’leri sergileyecek.

Voennoe.rf’nin haberine göre Volk-18 önleyici İHA, nesnelerin güvenliğini sağlamak ve insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için ROSC-1 radar-optik kompleksi ve DMRL-3 küçük boyutlu mobil meteoroloji radarı ile donatıldı.

Şubat ayında Almaz-Antey firması, Volk-18 önleyici İHA’larının modernize versiyonunun uçuş testlerinin tamamlandığını duyurmuştu. Ürünün tam otomatik modda düşman insansız hava araçlarını bulma, vurma ve son seçenek olarak araçlara çarparak onları imha etme yeteneğine sahip olduğu açıklanmıştı. 

Şirket, bu gelişmelerde mini saldırı dronlarının, genellikle ekli patlayıcılara sahip sıradan çok rotorlu mini İHA’ların, oluşturduğu ciddi tehdidin önemli bir payı olduğunu belirtti.  Söz konusu ev yapımı insansız hava araçları, Suriye’deki teröristler tarafından aktif olarak kullanıldı. 

Volk-18’in temel versiyonu ilk olarak 2019’da “Armiya” Askeri-teknik Forumu’nda gösterildi.  Araç 6 kg’a kadar kalkış ağırlığına ve 60 × 60 cm boyutlarına sahip olup yüksek hızlı ve manevra kabiliyetine sahip çok rotorlu bir mini İHA’dır. Aracın maksimum uçuş süresi 30 dakikadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.