28 Kasım’da Sırbistan’da gerçekleştirilen Mijla Stanimirovic tatbikatı esnasında yapılan etkinlikte, Rusya’nın hibe olarak verdiği T-72B1MS tankı tanıtıldı. Etkinliğe Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Kharchenko, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojša Stefanović'in yanı sıra Genelkurmay Başkanı General Milan Mojsilović da katıldı.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Sırbistan Cumhurbaşkanı etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, Rusya’nın Sırbistan’a 30 adet T-72B1MS tankı hibe ettiğini söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Vučić, Rusya’dan 10 adet BRDM2 zırhlı araç aldıklarını belirtti.

Rusya'nın Sırbistan Büyükelçisi Alexander Botsan-Kharchenko konuşmasında, iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin iş birliğine övgülerde bulundu.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Rusya’nın iki ülke arasındaki askeri ve teknik anlaşmaya dayanarak Sırbistan’a toplam 30 adet T-72B1MS tankı hibe ettiğini ve hibe değerinin yaklaşık 30 milyon avro olduğu bildirildi.

Sırbistan, son yıllarda NATO ile daha derin bir işbirliği içerisinde olmasına rağmen Rus silahlarını ve sistemlerini almaya devam ediyor.