Rusya, Su-57 tedarik planının dışına çıktı

2021 yılı sonuna kadar Rus Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan 2 adet beşinci nesil Su-57 avcı uçaklarının testleri de 2020 yılında ilk teslim edilen seri avcı uçağında olduğu gibi, Akhtubinsk’teki GLIT’te (Devlet Uçuş Test Merkezi) gerçekleştirilecek.

Ria Novosti’nin haber kaynağının bildirdiğine göre, 2020 yılında Rus Silahlı Kuvvetleri’ne teslimi gerçekleştirilen ilk seri üretim Su-57 avcı uçağı hala GLIT’te bulunuyor ve henüz muharebe birimlerine teslimi planlanmıyor.

Öte yandan kaynak, 2021 yılında 4 seri üretim Su-57 Avcı uçağının silahlı kuvvetlere teslimatının planlandığını ancak bunun gerçekleştirilemediğini belirtti. Haber metninde 76 tane Su-57 uçağının Rus ordusuna teslimatına ilişkin anlaşmanın, “Armiya-2018 Forumu”nda imzalanmış olduğu ve söz konusu uçaklarla 3 alayın hava kuvvetlerinin güçlendirilmesinin planlandığı hatırlatıldı.

Her türlü hava, yer ve yüzey hedefini yok etmek için tasarlanmış olan beşinci nesil avcı uçağı olan Su-57, ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirmişti ancak bahsi geçen gecikmelerin Rus ordusunun elini zayıflattığı ortadadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.