Rusya, Sudan’da deniz üssü kurmayı planlıyor

Rusya ve Sudan arasında imzalanan anlaşmanın taslağına göre, Rusya Kızıldeniz’de bir deniz üssü kuracak. Başbakan Mikhail Misuştin’in onaylamasının ardından 11 Kasım’da Rusya hükümetinin internet sitesinde yayınlanan belgeye göre, anlaşma Rusya’nın Sudan’da savaş gemilerinin onarımı ve tedariki için bir deniz lojistik üssü kurmasına olanak sağlayacak. Rusya hükümetinin anlaşma üzerine teklifi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayına sunuldu.

RFE/RL’de yer alan habere göre, Rusya’nın bu anlaşmayla edineceği üs, çok yönlü çıkarlarına hizmet edecek. Öncelikle Sudan’daki bir deniz üssü, Kızıl Deniz ve Bab el-Mandeb Boğazı’ndaki kritik nakliye yolları boyunca Afrika’nın kuzeydoğusunda Rusya’nın nüfuzunu genişletecek. Ayrıca Rusya’nın petrol ve diğer mineraller açısından zengin bir ülke olan Sudan’da ekonomik ve jeopolitik çıkarları da bulunuyor. 

Rusya üste 300 mürettebat ve 4 savaş gemisi bulundurabilecek

Aynı zamanda Afrika’daki Rus silahlarının en büyük ithalatçılarından biri olan Sudan ile yapılan anlaşmada, nükleer tahrik sistemlerine sahip gemiler de dahil olmak üzere 300 mürettebat ve 4 savaş gemisinin deniz lojistik üssünde kalabileceğini söylüyor. 

Anlaşmada, Rusya’nın Sudan deniz üssünün, Rus donanma tesisinin kurulacağı Port Sudan’daki hava savunmasını sürdürmek için Sudan’a ücretsiz olarak silah ve askeri donanım sağlamaya istekli olduğunu da belirtiliyor.

Üs fikri 2017’de ortaya atılmıştı

2019’da görevden alınan Ömer el-Beşir, ABD ile ilgili endişeleri nedeniyle, 2017’de Rusya’dan Kızıldeniz’de bir üs inşa etmesini istemişti. Geçen ay ABD tarafından, Beşir’in devrilmesinin ardından ilişkileri iyileştirmek adına bir adım atılmıştı. Öyle ki ABD, Sudan’ı terör listesinden çıkardı. ABD, bu yenilik için Sudan’a İsrail ile normalleşme şartı koymuş ve Sudan ilk etapta bu şartı reddetmişti. Ancak en son Sudan tarafından, İsrail ile normalleşme konusunda anlaşıldığı açıklanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.