Rus kuvvetleri, tank avcısı zırhlı araçları teslim aldı

ROSTEC’ten ekonomik yaptırım vurgusu!

Avrupa Birliği ülkelerinin 12. Yaptırım paketini onayladığı günlerde, Rus Devlet Savunma Şirketi ROSTEC ‘’ekonomik yaptırım’’ vurgusu yaparak, Shturm-S ve Khrizantema-S tank avcısı zırhlı araçların başarılı bir şekilde Rus silahlı kuvvetlerine teslim edildiğini duyurdu.

Şirket, teslimat sayesinde Rus ordusunun operasyonel kapasitesini artırmaya yönelik stratejik bir hamle yapıldığını dile getirirken, Rusya’nın yaptırımlara karşı savunma alanındaki ilerlemesini sürdürmekteki kararlılığının altını çizdi.

Teslimatı bültenlerine taşıyan Rus haber kaynakları, araçların Ukrayna’daki çatışmaların dinamikleri üzerinde önemli etkileri olacağını belirtti. Araçlar cepheye sevk edilirken, Rusya’nın ekonomik yaptırımlara karşı yeni bir zafer kazandığını öne sürerek, uluslararası politikalarda yaptırımların etkinliğine ilişkin soruları da gündeme getirdi.

shturm s

Sovyet döneminden kalma bir tank avcısı araç olan Shturm-S 9P149, M1 Abrams ve Leopard 2 gibi gelişmiş Batı tanklarına karşı bir yanıt olarak geliştirildi.

Aracın askeri birlik bölmesinde olan, otomatik bir yükleyiciye bağlı ve kaideye monteli tanksavar füze ateşleyicisi bulunur. Bu ateşleyici, aynı zamanda Mil Mi-24 saldırı helikopterlerinde de kullanılan, 5 km menzile sahip, yüksek hızlı ve güdümlü 9M114 Kokon tanksavar füzelerini kullanır. 

-s-4

Araç ve fırlatıcıdan oluşan sistem, dakikada 2 ila 4 atış yapabilir. Ancak hareket halindeyken ateş edemez. 

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.