24 Şubat sabahından beri süre gelen çatışmalar Ukrayna ve Rusya tarafını masada uzlaşma yoluna doğru itiyor.

Geçtiğimiz günlerde müzakerenin ilk turu beş saat süren görüşme sonucunda tamamlanmıştı ve taraflar herhangi bir konuda uzlaşmaya varamamıştı.

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar da devam ediyor.

Birçok Batılı ülke Rusya’nın işgalci durumda olduğunu ve dünya finans sisteminden çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

Rusya ise Ukrayna içindeki ilerleyişini sürdürürken saldırılarının şiddetini ise artırıyor.

İşte yaşanan tüm bu gelişmelerin ışığında Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin ikinci turu başladı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başdanışmanı Aleksey Arestoviç’in düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerin 2. turuna da ilk turdaki heyetlerin katılacağı bildirildi.

Başdanışman Arestoviç, Ukrayna'nın müzakerelerde kendi pozisyonlarında ısrar etmeye devam edeceğini aktardı.

Ukrayna’nın tavizsiz tavrı üzeri Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’de bir açıklama yaptı.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Putin: Ukrayna ile müzakereleri uzatma girişimleri Rusya’nın taleplerini artırır

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un savaşla ilgili son durumu ele aldıkları telefon görüşmesinin ardından Kremlin bir açıklama yayınladı.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ile müzakereleri uzatma girişimlerinin Moskova'nın taleplerinde artışa neden olacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Macron’un Ukrayna savaşına yönelik Fransızlara yaptığı konuşma eleştirildi.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada,

"Putin, söz konusu konuşmada, Ukrayna yönetiminin 7 yıl boyunca Minsk anlaşmalarını sabote etmesine dair tek bir kelime edilmediğine işaret etti." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında ise,

"Öncelikli koşulların Rusya için asla bir tehdit oluşturmaması için Ukrayna'nın askerden arındırılması ve tarafsız statüsü ile ilgili olduğu teyit edildi." bilgisi paylaşıldı.

Putin’in, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini "ne olursa olsun" tamamlayacağının altını çizdiği görüşmede, "Müzakereleri uzatarak zaman kazanma girişimleri sadece müzakerelerde Ukrayna için Rusya’nın ek taleplerine yol açacaktır." dediği aktarıldı.

Müzakerelerin devam ettiği saatlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy de Rus halkına hitaben bir açıklama yaptı.

Zelenskiy: Rus anneler lütfen gelin ve çocuklarınızı alın

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Rus annelere seslenerek, "Anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın. Gencecik insanların yeri morglar olmamalı." dedi.

Aynı zamanda Ukrayna'ya verilen destek için de teşekkür eden Zelenskiy, "Bunu önceden yapabilseydik çocuklar ölmezdi. Dünya kendi gücünü göstermeliydi." ifadelerini kullandı.

Hava sahasının tamamen kapatılmasını istediklerini belirten Vladimir Zelensky, sadece Rusya'dan değil Belarus'tan da İskender füzesi atıldığını kaydetti.