Rusya Ukrayna’da savunma sanayii üslerini vuruyor

Batılı ülkelerin devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya sağladıkları destek devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor. Rusya ise Ukrayna’nın direnişine kayıtsız kalmıyor ve tüm gücüyle saldırılarına devam ediyor.

Rusya: Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikayı vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin başkent Moskova’da açıklamalarda bulundu.

Rus güçlerinin Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, son 2 günde Ukrayna ordusunun 115. Mekanize Tugayı’nın 600’e kadar askerini kaybettiğini ifade etti.

Konaşenkov, Mıkolayiv kentinde yaklaşık 200 Ukraynalı asker ve yabancı paralı savaşçı ile 13 askeri teçhizatın yüksek hassasiyetli silahla vurulduğunu aktararak, “Dnipro kentinde ‘Toçka-U’ balistik füzeler ile çok namlulu roketatarların onarım ve parçalarının üretildiği Yujnıy Makine Fabrikası’nın (Yuzhmash) tesisleri uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla imha edildi.” dedi.

Rus hava ve uzay kuvvetlerinin son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 4 yönetim merkezi ile mühimmat deposunu vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerince de 21 yönetim merkezi, 5 mühimmat deposu, asker ve askeri teçhizatın yok edildiğini kaydetti.

Ukrayna ordusuna ait “Su-25” ve 2 “Mig-29” savaş tipi uçağı, “Mi-8” ve “Mi-24” tipi helikopterler ile 14 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaşan Konaşenkov, Donetsk bölgesinde “Toçka-U” balistik füze ile 2 “Uragan” çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini dile getirdi.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 256 uçak, 139 helikopter, 1557 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 73 tank ve zırhlı araç, 746 çok namlulu roketatar, 3 bin 149 obüs ve havan topu, 4 bin 253 özel askeri araç yok edildi.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.