Rusya, Ukrayna’daki NATO tatbikatını yakından takip edecek

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, düzenlediği basın toplantısında, NATO kuvvetlerinin katılımıyla Ukrayna’da gerçekleştirilecek “Deniz Esintisi” tatbikatına ilişkin açıklama yaptı.

Sputnik’in haberine göre İgor Konaşenkov, tatbikat kisvesi altında Ukrayna ordusuna modern silah ve mühimmat ile askeri teçhizat tedarik edilmesinin planlandığını kaydetti. Ayrıca  Konaşenkov, tatbikatın gerçek sınırlarının, Ukrayna’nın Karadeniz havzasındaki karasularının sınırları dışına çıkacağına dikkat çekti.

Tüm silah ve askeri teçhizatın Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk yakınındaki Ukraynalı birliklere ve milliyetçi oluşumlara gönderileceğinin altını çizen Konaşenkov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın tatbikatın hazırlık ve icra süreçlerini dikkatli bir şekilde izleyeceğini söyledi.

Konaşenkov tatbikatın, Batılı ülkelerin Rusya’ya “güneybatı sınırlarındaki askeri potansiyelini artırdığı” konusunda sürekli suçlamalar yönelttiği bir dönemde düzenleneceğinin altını çizdi. Ayrıca, ana katılımcı ülkelerin Ukrayna, ABD, Türkiye, Kanada, İngiltere, Hollanda, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Letonya ve partner ülkeler olduğunu vurguladı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.