Rusya Ukrayna’nın savunma sistemlerini hedef almaya devam ediyor

Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya son günlerde Ukrayna’nın Odessa bölgesini hedef alıyor ve saldırılarını bu bölge üzerinden sıklaştırıyor.

Odessa bölgesinde Rusya için en önemli tehdit unsurlarından biri olan ABD üretimi Harpoon Füze Sistemleri mevcut durumda. Ukrayna’ya ait bu sistemlerin Moskova Kruvazörünün batırılmasında kullanılması Harpoon’ların ne kadar büyük bir tehdit unsuru olduğunu gözler önüne serer nitelikte.

Rusya tarafı aynı zamanda yüksek hassasiyetli silahlarıyla Ukrayna’nın savunma sistemlerini hedef almaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Rusya-Ukrayna savaşındaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Harkiv bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 92. Mekanize Tugayı’nın pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenlendiğini belirten Konaşenkov, saldırı sonucu 130 kadar askerin hayatını kaybettiğini, 13 zırhlı aracın imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, Donetsk bölgesinde 95. Hava Taarruz Tugayı’nın geçici pozisyonlarına yönelik düzenlenen saldırıyla da 400 kadar askerin öldüğünü, 20 askeri teçhizatın imha edildiğini bildirdi.

Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğine dikkati çeken Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 2 yönetim merkezi, 2 mühimmat deposu ve yakıt deposunun yok edildiğini kaydetti.

Konaşenkov, son 24 saatte 4 insansız hava aracının Rus savunma sistemlerince düşürüldüğünü söyleyerek, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 261 uçak, 145 helikopter, 1673 insansız hava aracı, 361 hava savunma füze sistemi, 4 bin 244 tank ve zırhlı araç, 786 çok namlulu roketatar, 3 bin 251 obüs ve havan topu, 4 bin 696 özel askeri araç imha edildi.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.