Rusya, Uzak Doğu sınırına 2 korvet konuşlandıracak

Grozny ve Buyny korvetlerinin Rus Donanması’nın en güçlü unsurlarından olması bekleniyor.

İzvestiya’nın haberine göre yeni korvetler yalnızca kıyıya yakın bölgelerde değil; okyanuslarda da sıklıkla görev alacak.

Korvetlerin inşaatlarının tamamlanma tarihleri birçok kez ertelendi. Ancak 2025 yılı tamamlanmadan korvetlerin Pasifik Filosu’na kazandırılmasının planlandığı açıklandı.

Rusya’nın Pasifik Filosu’nda görev almak üzere gerçekleştirdiği korvet inşalarının hiçbiri planlandığı gibi tamamlanamadı. Örneğin halihazırda Rus Silahlı Kuvvetleri’nde görev almakta olan Sovershennyy korvetinin yapımı 11 yıl sürdü. Gromky ve Aldar Tsydenzhapov korvetlerinin inşaları da bu kadar uzun sürmemiş olsa da istenen tarihlerde tamamlanamamıştı.

Grozny korveti 20380 sınıfının 5. korveti olacak. İsmi geçen korvetin, sınıfının önceki üyelerine kıyasla daha güçlü bir radarla donatıldığı belirtildi. Söz konusu radarın seyir füzelerini, insansız hava araçlarını ve havan mermilerini tespit kabiliyeti bulunduğu ifade edildi. Korvetin hava savunmasının ise yaklaşık 150 km menzile sahip olan hava savunma sistemi Polyment Redut tarafından sağlanacağı aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.