Rusya ve Çin birlikte denizaltı geliştirecek

Rusya’ya bağlı haber ajansı RIA Novotsi’ye göre, Çin ve Rusya yeni bir denizaltı projesi için birlikte çalışıyor. Proje Rusya’nın Federal Servisi tarafından yönetiliyor.

Rusya tarih boyunca en büyük ve en güçlü denizaltılarını tasarlamış bir ülke, bu yüzden denizaltı teknolojileri konusunda Çin’in önünde olarak görülüyor. Forbes’in haberine göre soğuk savaş döneminde Rusya kendi denizaltı endüstrisini oluşturabilmesi için Golf Class ve Romeo Class denizaltılarının planlarını Çin’e vererek yardım etmişti. Yakın zamanda ise Rusya Çin’e Kilo Sınıfı dizel-elektrik saldırı denizaltı sağlamıştı.

Zaman içinde Çin de gelişim sağladı

Çin de denizaltı tasarımı konusunda kendi yöntemlerini geliştirdi. Rusya bu konuda üstünlüğünü hala korusa da Çin’in denizaltı alanındaki yetenekleri de göz ardı edilmemeli.  Soğuk Savaş döneminde havadan bağımsız tahrik sisteminin oluşturucularından biri olmasına rağmen Rusya, bir süredir bu teknolojiyi denizaltı alanına uygulamakta güçlük çekiyordu. Çin ise şu anda havadan bağımsız tahrik sistemi sahibi denizaltı üretebiliyor.

Japonya, Güney Kore ve İtalya’dan sonra Çin’in de Li-ion pilleri denizaltılarına uygulayacağı iddia ediliyor.

Rusya’nın muharebe sistemlerinin ve silahlarının, Çin’in Li-ion pili ve havadan bağımsız tahrik sistemi ile birleştirip yeni bir denizaltı geliştirmeleri mümkün.

Aynı zamanda Rus denizaltı tasarımcıları havadan bağımsız tahrik sistemine sahip kendi denizaltılarının tanıtımını yaparken Çinli firmalar da kendi tasarımlarının tanıtımını yapıyor. Çin ve Rusya’nın birlikte tasarlayacağı denizaltının ne amaçla kullanılacağı henüz kesin olmamakla beraber iki ülkenin de kendi donanması için kullanmayacağı varsayılıyor.

İki ülke de uluslararası denizaltı piyasasında birbiriyle rekabet ediyor. İkilinin birlikte üreteceği denizaltının daha çok ticari bir yaklaşım olduğu düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.