Rusya ve Çin’in askerî ittifak kurduğu öne sürüldü

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/1cACA8xD7FjXIRqN1dMmWB” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İddianın sahibi Alman siyaset bilimci Joachim Krause, böyle bir ittifak bulunduğuna ilişkin kanıt olarak; Rusya ve Çin’in ortak askeri tatbikatlarını ve Rusya’nın Çin’e sağladığı silah tedarikini gösteriyor.

İzvestiya’nın haberinde, Rusya’nın Çin’e S-400 hava savunma sistemi ve Su-35 avcı uçağı ihraç ettiği hatırlatılırken hem Rusya’nın hem de Çin’in kendi çevrelerini özel etki alanları olarak gördükleri ve dolayısıyla en büyük rakiplerinin, bölgedeki askeri bağlantılarını çeşitli ittifaklarla artıran ABD olduğu vurgulandı. Krause ayrıca, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki asker sayısını artırdığı sırada Çin’in de Tayvan’a baskısını artırmasını, Çin’in Rusya’ya destek vermeye hazır olduğuna yönelik bir sinyal olarak yorumladı. 

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley 28 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin, Rusya ve Çin’le farklı bölgelerde yükselen gerilimi düşürmeye yönelik ilişkiler sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi. Ancak 16 Mayıs’ta Rusya’nın BM Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyansky ise ABD’nin amacının Rusya Federasyonu ve Çin’i kontrol altına almak olduğunu ve ABD yönetiminin bu iki ülkeyi kendisine rakip olarak gördüğünü açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.