Rusya, VRT-500 helikopterini hibrit motorla donatacak

Rusya ve BAE’nin askerî alandaki ilişkisi gelişmeye devam ediyor.

Rus VR Technologies şirketinin ürünü olan VRT-500 helikopteri hibrit motor ile donatılacak. Konuya ilişkin açıklamalar Rusya Sanayi-Ticaret Bakanı Denis Manturov’dan geldi. 

Interfaks-AVN’nin haberine göre Bakan Manturov, helikopterler konusunda dünyanın elektrikli araçlara geçiş yönünde ciddi bir eğiliminin bulunduğunu söyledi. Manturov Rusya’nın da bu doğrultuda ilerlediğini ve dünya genelinde hibrit motor kullanan ilk helikopterlerden biri olan VRT-500’yi geliştirdiğini dile getirdi. Bakan ayrıca söz konusu helikopterin bir Rus-BAE ortak projesi olduğunu ve ortaklığın olumlu şekilde seyrettiğini belirtti. 

Manturov geliştirilen bu teknolojinin orta ve ağır araçlarda da kullanılacağını açıkladı. Bakan, söz konusu planların yalnızca helikopterler için değil; uçaklar için de olduğunu söyledi ve aktif olarak bu yönde hareket edileceği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Ayrıca Rosteh başkanı Sergey Chemezov, BAE merkezli Tawazun şirketinin, VR-Technologies’in hisselerini satın aldıktan sonra 100 adet VRT-500 hafif helikopter ve aynı sayıda VRT-300 İHA sipariş etme yönünde planları olduğunu açıklamıştı.

VR Technology şirketinin resmî web sitesindeki verilere göre VRT-500, 1650 kg maksimum kalkış ağırlığına sahiptir ve 730 kg’a kadar faydalı yük taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Aracın menzili 860 km’dir ve maksimum hızı 250 km/s’tir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.