Rusya’da siber suçların artışı tedirginliğe sebep oldu

Rus Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda Rusya’da siber suçlarının sayısında artış kaydedilmesinin ulusal güvenliği tehdit ettiği bildirildi.

TASS sitesinde yer alan habere göre Rus Başsavcılığı Organizasyonel ve Analitik Yönetim Dairesi Başkanı Andrey Nekrasov, “Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla işlenen bir takım suçlar, ulusal güvenliğe tehdit oluşturabilecek konumda olarak kabul edildi.” ifadelerini kullandı.

Modern bilgi ve teknoloji alanında güvenliğin sağlanmasının son derece önemli olduğuna değinen Nekrasov, “Söz konusu tehdit, bu tür suçların düşük ödenebilirlik oranı (şu anda yüzde 25’in altında olan) düşünüldüğünde ayrıca tehlikelidir.” şeklinde konuştu.

Rusya’da çevrimiçi dolandırıcılık artış gösterdi

Rus Başsavcı Igor Krasnov, Rusya’da artan siber suç oranlarını paylaştı. Krasnov, nisan ayı sonların telefon telefon ve çevrimiçi dolandırıcılığın yanı sıra banka kartı hırsızlığının Rusya’da kaydedilen tüm suçların dörtte birini oluşturduğunu söyledi.

Krasnov’a göre 2020’de Rusya’daki siber suç sayısının genelinin yüzde 1 oranında artmasına rağmen, ağır suçlarda yüzde 14’lük bir artış görüldü. Krasnov bu artışın bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla işlenen suçlarda görülen artıştan kaynaklandığını söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.