Rusya’dan SolarWinds saldırısına yönelik "İngiltere ve ABD" iması

Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narişkin, Salı günü yaptığı açıklamada ABD’ye yapılan SolarWinds siber saldırısına dair sorumluluğu reddetti ancak ABD ve İngiltere’nin “Rusya’nın böylesine sofistike bir saldırının arkasında olduğu” ithamının gururlarını okşadığını söyledi. Bunun yanı sıra Narişkin, saldırının arkasında ABD ve İngiltere’nin olabileceğine ilişkin imada bulundu.

BBC’nin haberine göre SolarWinds siber saldırısı, şimdiye kadarki en gelişmiş ve en sofistike saldırı olarak kabul ediliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narişkin, “Bu iddialar kötü bir dedektif romanı gibi.” dedi. 

Narişkin açıklamasının devamında gelen sorulardan birine, Rusya istihbaratının bu saldırının arkasında olması durumunda gurur duyacağını ancak başkalarının başarılarını kendi başarısı gibi gösteremeyeceğini söyleyerek gülümsedi. 

“Saldırı tipi ABD ve İngiltere’nin taktiklerine benziyor”

Narişkin, saldırının arkasında ABD’nin olduğu suçlamasını yapmak istemediğini ancak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın eski çalışanı ve bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in sızdırdığı belgelerin, saldırı taktiklerinin ABD ve İngiliz teşkilatlarının kullandıklarına benzer olduğunu gösterdiğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.