Rusya’nın hava saldırıları 2 katına çıktı

Ukrayna’ya çok sayıda hava savunma sistemi gönderilmesine rağmen Rusya hava saldırılarını artırıyor.

New York Post gazetesinin haberine göre, bu genişleme, Ukrayna’nın savaşın başlarında çok sayıda uçağı düşürmesinin yanı sıra ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya binlerce taşınabilir hava savunma sistemi MANPADS göndermesine rağmen gerçekleşti.,

Analistler, Ukrayna’nın hava savunma füzelerinin Rusya’yı hava operasyonlarını yeniden düzenlemeye zorladığını ancak durdurmadığını söyledi.

Virginia merkezli bir düşünce kuruluşu CNA’da Rus Araştırmaları Direktörü olan Michael Kofman, “Rus Hava Kuvvetleri’nin operasyonları yürütme şeklini değiştirmiş olması çok muhtemel. Ukrayna hava savunmasının önemli bir yüzdesinde yıpratma var ya da bu sortileri nasıl yürüttükleri konusunda çok daha dikkatli davranıyorlar” şeklinde konuştu.

ABD’li bazı senatörler bu ay başlarında Başkan Joe Biden’a bir mektup göndererek, Rusya’nın Ukrayna’da hava üstünlüğü kurduğunu belirtti ve Ukrayna ek askeri yardım almazsa Rusya’nın bu avantajının ‘yakında hava hakimiyetine dönüşebileceğini’ ifade etti.

Bu nedenle, Pentagon’un yakında Ukrayna’ya kamikaze SİHA’ları (Switchblade) teslim etmesi bekleniyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Ukrayna kuvvetlerinin kullanmayı bildiği S-300 gibi daha güçlü hava savunma sistemleri istedi. Ancak Biden yönetiminin bu konuda aracılık edeceğine dair hiçbir belirti yok.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.