Rusya’nın İHA konusundaki fikir değişikliği dikkat çekiyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ocak ayındaki Myanmar ziyaretinde; Pantsir-S1 karadan havaya füze sistemleri, Orlan-10E İHA ve radar ekipmanı sağlama konularında anlaşma sağladı. Söz konusu ziyaret Myanmar’da askerî darbe olmadan bir hafta önce gerçekleştirildi.

The Eurasian Times’ta yapılan haberde, Şoygu’nun Myanmar ziyaretinin en çarpıcı tarafının -söz konusu satışla- Rusya’nın İHA pazarına attığı ilk adım olduğu belirtildi. Ayrıca Rusya’nın drone’lara ilişkin politikasında yaptığı değişiklik de dikkat çeken unsurlardan biri olarak ifade edildi. Nitekim Rusya 2017 yılında, İHA’ların öldürücü silahlar olmalarına ek olarak henüz çözülememiş birçok karmaşık problem doğurdukları şeklinde kanaat bildirmiş ve takip eden süreçte “Katil robotları durdurun!” sloganıyla hareket etmişti. Ancak kasım 2018 ve sonrasında Rusya’nın duruşunun değişmeye başladığı belirtildi.

Haberin devamında Rusya’nın da İHA üretiminde iyiden iyiye ilerlediği belirtilirken son yıllarda Rusya tarafından üretilen drone’lar arasında Lantset serisi (Lantset-1 ve Lantset-3), KUB-BLA29, Eleron-3, Sukhoi S-70 (veya farklı isimleriyle Okhotnik-B veya Hunter), Karnivora ve MALE sınıfı Orion-E bulunduğu bilgisine yer verildi. Öte yandan Orlan dışında ismi geçen drone’ların hepsinin farklı gelişim aşamalarında bulunduğu vurgulandı ve söz konusu drone’lardan kiminin hava gösterilerinde kiminin ise Suriye’de kullanıldığı bilinse de henüz önlerinde uzun bir yol olduğuna dikkat çekildi.

Orlan serisinin Amerikan yapımı Predator XP’ye ve İsrail yapımı Heron’a benzemekle birlikte, onların silahsız keşif aracı versiyonu olarak nitelendirilebileceği dile getirildi. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya ABD, Çin ve İsrail çeşitli İHA ihracatında belirli bir bir yol almış olsa da Rusya’nın bu tabloyu değiştirmesinin muhtemel olduğu vurgulandı. Öte yandan Orlan-10’ların Ukrayna, Suriye ve Ermenistan’da yaygın şekilde gözlem ve keşif amaçlı kullanıldığının bilindiği ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.