Rusya’nın saldırıları Mariupol şehrine yoğunlaşıyor

24 Şubat sabahında Rusya tarafından başlatılan Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi ve kritik şehirler hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini, savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini ve kritik öneme sahip şehirleri hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Rus ordusunun, Ukrayna topraklarında başlattığı işgal girişiminde, Azak Denizi’ne kıyısı olan Mariupol şehrini ele geçirmek için verdiği mücadele dikkat çekiyor.

Azak Denizi’ne kıyısı olan Mariupol şehri, günlerdir Rus ordusunun kuşatması altında.

Ukrayna ordusu ise Mariupol şehrini kaybetmemek için ciddi bir mücadele veriyor. Şehrin hem Karadeniz’e hem de Azak Denizi’ne kıyısı olması, iki ülkenin de en önemli önceliğini buraya vermesine neden oluyor.

Haftalardır ağır Rus bombardımanına direnen şehirde yüzlerce sivil hayatlarını kaybetmiş durumda. Sivillerin geri kalanı ise sığınaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Çatışmaların devam etmesi ve iki ülkenin de Mariupol’den vazgeçmemesi, tahliye koridorlarının işlememesine neden oluyor.

Sivil kayıplar için ise iki ülke de birbirlerini suçluyor.

Ukrayna ordusu Mariupol’den çıkmıyor

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın Azak Denizi’ne kıyısı olan bir diğer şehri Berdyansk’ı ele geçiren Rus ordusu, Mariupol’ün de kıyı şeridini ele geçirmiş durumda.

Rus ordusunun Mariupol’ün kıyı şeridini ele geçirmesiyle birlikte Ukrayna’nın Azak Denizi’ne kıyı kalmamış durumda.

Bütün bu avantajlarına rağmen Rus ordusu Mariupol içindeki Ukrayna birliklerini şehirden çıkarabilmiş değil.

Moskova yönetimi, uzun zamandır tamamen ele geçiremediği Mariupol için yerel yöneticilere şehri terk etme, askerlere ise silahları bırakmaları için süre koymuş durumda.

Kiev yönetiminin bu duruma cevabı ise sert ve net oldu. Kiev yönetimi Rusya’nın Mariupol’den tamamen çıkarılması için savaşa devam edeceklerini açıkladı.

Hem ekonomik olarak hem de lojistik olarak iki ülke için de oldukça önemli olan Mariupol şehri, savaşın ilerleyen günlerinde de gündemde olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.