Rusya’nın siber saldırılarına karşı ABD-Estonya ortaklığı

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2GQVTAbyXq69EYzy7HMP9F” width=”100%”]

Estonyalı ve Amerikalı yetkililerin belirttiğine göre, 3 Kasım tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinden haftalar önce ABD, Rus hacker’lar tarafından yapılan saldırılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek ve saldırılara karşı daha iyi korunmak için teknisyenlerini Estonya’ya gönderdi.

The New York Times tarafından yapılan habere göre, Estonyalı yetkililer ABD ile aralarında büyüyen iş birliğinin Rusya’dan gelebilecek siber saldırılar için önemli bir engelleyici etken olacağını düşünüyor. ABD ise iş birliği aracılığıyla seçimleri Rus hacker’lara karşı daha iyi savunmayı hedefliyordu.

2018’deki takımlar siber alanda daha az gelişmiş ülkelere gönderilmişti

Estonya, Avrupa içerisindeki en sofistike ağ savunma sistemlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Amerikan yetkililer, 2018 seçimleri esnasında da bazı takımları başka ülkelere göndermişti ancak Amerikan takımlarının gönderildiği ülkeler Estonya’ya kıyasla daha az gelişmiş dijital savunma sistemlerine sahipti.

Rus hacker’ların saldırı yöntemleri üzerine, ABD ve Estonya tarafından daha öncesinde edinilmiş olan bilgiler iki ülkenin kurduğu iş birliği esnasında birbirleri ile paylaşılmış oldu.

Estonyalı yetkililer tarafından belirtilene göre, Amerikan ekibin Estonya’da bulunduğu süreç boyunca Rusya herhangi bir siber saldırıda bulunmadı.

Rusya, Estonya’daki saldırılarını farklı ülkelere yönlendirdi

Estonyalı yetkililerin ifadelerine göre, Rusya yeni ve farklı siber saldırı tekniklerini test edebilmek için Estonya üzerinde denemeler yapmaktaydı ancak Estonya, Rusya’nın saldırı teknikleri hakkında bilgiler paylaşmaya başlayınca Rusya tekniklerini denemek için yapmış olduğu saldırıları başka ülkelere yönlendirdi.

Estonya daha fazla Amerikan teknisyeninin ülkede görevlendirilmesini istiyor. Hatta ABD Siber Komutanlığı’nın Estonya’da sabit bir ofis kurmasına olumlu gözle bakılıyor.

Amerikan yetkililer de ABD’nin kısa dönemli görevlendirmelerde bulunmayı planladığını söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.