Rusya’nın zırhlı seramik plakası testleri geçti

Rusya’nın zırhlı seramik plakası JSC Kirasa tarafından test edildi. Zırhlı seramik plaka personeli korumasının yanı sıra kara,hava ve deniz ekipnanlarını delici mermilerden koruyabilecek.

Rostec şirketinin yan kuruluşu olan Technodinamika, personel, kara, hava ve deniz ekipmanlarını korumak için kullanılabilecek yeni yüksek mukavemetli seramik zırh plakasının seri üretimine yakında başlayacak.

Rostec şirketinden yapılan açıklamada ‘‘Korindon seramikten yapılmış zırhlı plakalar, testler sırasında zırhlı çeliğe kıyasla yüksek koruyucu özellikler gösterdi. Seri üretime yakın gelecekte başlanması planlanıyor.’’ ifadeleri yer aldı.

Technodinamika şirketi Genel Müdürü Igor Nasenkov ise yaptığı açıklamada, ‘‘Seramik zırhın yapılması, vücut zırhının geliştirilmesinde en umut verici yönlerden birisidir. Boyut olarak daha hafif ve daha küçüktür, ancak aynı zamanda yapı olarak zırh çeliğinden daha yoğun bir yapıya sahiptir. Korindon seramikten yapılmış plakalar sadece personeli değil, aynı zamanda kara, hava ve deniz ekipmanlarını da zırh delici mermilerden koruyabilir.’’ dedi.

Bilimsel Çelik Araştırma Enstitüsü’ndeki testler sırasında, seramik plakalara 7.62 mm Dragunov keskin nişancı tüfeğiyle atışlar yapıldı. Zırh plakaları, bireysel zırh korumasının önde gelen geliştiricisi ‘‘JSC Kirasa’’ tarafından test edildi. Test sonuçları göre, seramik plaka zırhları yüksek kalite olarak nitelendirilen 21.6 derecesini aldı.

Korindon seramik, alüminyum oksit esaslı süper sert bir malzemeden oluşuyor. Birleşik bir zırhın parçası olarak, bir kırma tabakası görevi görür ve zırh delici mermilere karşı çelikten daha etkili bir koruma sağlar. Bu tür seramiklerin dayanıklılığı çeliğin dayanıklılığına göre daha yüksek olduğundan, bir mermi zırha isabet ettiğinde, mermi çekirdeği plakanın yüzeyinde deforme olur.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.