Rusya, Ukrayna ile başlayan savaş sonrası askeri araç ve ekipmanlarını modernize etmeye devam ediyor.

Rus devlet savunma şirketi Rostec, 2023 yılında şirkete verilen devlet savunma emrinin bir parçası olarak yeni modernize edilmiş 2S19M2 Msta-S kundağı motorlu obüslerin ilk partisini Rus Savunma Bakanlığı'na teslim etti.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yükseltimiş Msta obüs sistemi, "yoğun ateş" modunda çalışabiliyor, hareket kabiliyeti, yüksek atış hızı ve farklı türdeki mühimmatları ateşleme yeteneği gibi önemli taktiksel ve teknik özelliklere sahip.

AlabinoTraining0904-34

2S19M2 "Msta-S" olarak adlandırılan kundağı motorlu obüsler, ASUNO-M olarak bilinen yenilenmiş bir otomatik yönlendirme ve atış kontrol sistemine sahip. Bu gelişmiş sistem doğruluğu önemli ölçüde artırıyor ve operasyonel alanın elektronik haritalarının görüntülenmesini sağlıyor. ASUNO, hassas koordinatları bağımsız olarak belirleyerek ve gizli konumlardan ateşleme konfigürasyonlarını otomatik olarak hesaplayarak karşı ateş manevralarını kolaylaştırıyor.

Obüs birliğinin, her atıştan sonra nişan alması ve yeniden konumlandırması, yeni yükseltmeler ile otomatik olarak yürütülüyor. Rostec ayrıca, sistemin zorlu dağlık arazilerde bile doğrudan ateşe izin verdiğini ve aynı zamanda obüsün radar, termal ve optik izlerini azalttığını söylüyor.

Yeni modernizasyon çalışması sayesinde Msta-S, yeteneklerini önemli ölçüde genişletti.  Belirtilen yeteneklerin yanı sıra obüs sistemi, yükseltilmiş yükleme sistemi mekanizmaları, taşınabilir mühimmat kullanıldığında ateş hızını etkileyici bir şekilde dakikada 10 mermiye yükseltti.