Hindistan ve Rusya arasında bugüne dek imzalanan en pahalı silah anlaşması (5,43 milyar dolar) olan S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatına yakın zamanda başlanacak.

The Print’in üst düzey Hint savunma yetkililerinden edindiği bilgilere göre, pandeminin ortaya çıkardığı tüm engellere rağmen 100’den fazla Hint Hava Kuvvetleri (IAF) personeli eğitimlerine Rusya’da son hız devam ederken; her iki ülke de S-400’lerin teslimatına bu yıl bitmeden başlamak istiyor. 

Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de

Kaynaklar, Hindistan için tasarlanan S-400’lerin ülkenin beklentileri doğrultusunda bir dizi teste tabi tutulduğunu aktarıyorlar. Hindistan, topografik yapısı gereği S-400’lerin çöl, ova yahut dağlık arazilerde her türlü hava koşulu altında etkin bir şekilde kullanılabilmesini talep etmişti. 

ABD’nin tüm yaptırım tehditlerine rağmen, Hindistan 2018 yılında S-400 savunma sistemlerinin siparişini vermişti. Mart ayında Hindistan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ‘’bütün müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan ABD yaptırımlarını tetikleyecek Rus ekipmanlarından uzak durmalarını talep ediyoruz.’’ ifadeleriyle üstü kapalı bir tehdit savurmuştu.

Tüm bu çetrefilli sürecin sonunda Hindistan’ın S-400’leri tedarik ederek kullanılır hale getirmesi halinde Çin’e karşı Hint-Pasifik’te müşterek hareket ettiği Amerika’nın nasıl bir reaksiyon göstereceği önemli bir merak konusu.