S-500’lere hipersonik hava unsurlarını vurabilecek önleyici füzeler geliyor

S-500 hava savunma sistemi cephanesinde, balistik füze başlıklarını yok edecek özel mühimmat bulunacak. Ayrıca uçakları ve hipersonik hava unsurlarını yok edecek sistemin tamamlanması için bu yılın sonu işaret edilmekle birlikte, ürünün şu ana kadarki testlerden başarıyla geçtiği belirtiliyor.

İzvestiya’nın haberinde S-500’lerin yalnızca başkent bölgesinin değil; tüm Rusya’nın hava savunma ihtiyacına cevap vereceği belirtilirken, kullanılan son teknoloji mühimmat ve mobilitenin bu bağlamda kritik olduğu vurgulandı. S-500’lerin Kazakistan’da bulunan Sary Shagan anti-balistik füze test alanında yapılan testler sonucu yüksek seviyede hazır olduğunun görüldüğü, askeri departmandan paylaşılan bilgiler arasında. Kaynak, açıklamalarında ürün ismi vermese de; aynı ürünün S-500’e ek olarak Moskova’nın hava savunmasında kullanılan güncellenmiş ABM sistemlerinde de kullanılacağı bilgisini paylaştı.

Yeni önleyici füzelerin balistik füzeleri vurma kabiliyetinin yanı sıra, düşen savaş başlıklarını vurma özelliği de olduğu haber metninde yer alırken, söz konusu füzelerin geleneksel anti-balistik füzelerden çok daha hızlı olacağı belirtildi.

Rostec başkanı Sergei Chemezov’a göre, S-500’ün fabrika testleri zaten tamamlandı ve bu yıl ilk örneklerin birliklere gitmesi planlanıyor. Uçaksavar füze sisteminin seri teslimatlarının başlaması için ise 2025 yılı işaret ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.