Saab ve Raytheon yeni 84mm güdümlü mühimmatı tanıttı

Saab Dynamics ve Raytheon Missile Systems, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu ile birlikte yeni 84mm çok maksatlı güdümlü mühimmatının (Guided Multipurpose Munition, GMM) ilk canlı atış testlerini gerçekleştirdi.

Janes sitesinde yer alan haberde yeni mühimmata dair bilgilere yer verildi. Sistem, Carl-Gustaf M4 geri tepmesiz tüfek ve AT4 tek kullanımlık tanksavar silahının bir uyarlamasını kullanıyor. ABD Ordusunun Yuma Deneme Alanı’nda 3-5 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen ancak bu ayın başlarında açıklanan testin başarıyla tamamlandığı ifade edildi.

Saab ve Raytheon tarafından ortaklaşa finanse edilen çok amaçlı güdümlü mühimmat geliştirmesi, daha önce var olan Saab Dynamics Ultra Hafif Mühimmat konseptinin evrimsel bir ilerlemesi olarak belirtiliyor.

Öncesinde güdümlü Carl-Gustaf mühimmatı olarak adlandırılan ve sonrasında çok amaçlı mühimmat adını alan ürün, omuzdan atım yapan sistemler için geliştirilen ilk güdümlü mermi olarak ifade ediliyor.

Saab’dan bir yetkili Janes’e verdiği demeçte, ürünün omuzdan atım yapan sistemlere ek olarak uzaktan kontrol edilebilen silah istasyonları, insanlı ve insansız kara-hava-deniz sistemleri ve havan sistemleri gibi hedefi görmeyerek ateş (indirect fire) yapan sistemler için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.