Muharebe sahasının DELİ’si göreve hazır

Son yıllarda muharebe alanlarında önemi her geçen gün artan kamikaze İHA, yerli geliştirilme çalışmalarının ve yapılan onlarca testin ardından Türk savunma sanayiine kazandırıldı.

Güvenlik güçlerine muharebe alanında avantaj sağlaması amacıyla Titra Teknoloji ve TÜBİTAK SAGE tarafından ortaklaşa geliştirilen DELİ Taktik Kamikaze Sistemi; harp başlığıyla yapılan atış testlerini başarıyla tamamlayarak göreve hazır hale getirildiğini kanıtladı.

Resim

AA’nın haberine göre 1,5 yıl önce Titra Teknoloji tarafından hayata geçirilen ve sonrasında TÜBİTAK SAGE ortaklığıyla geliştirilmesine devam edilen DELİ Taktik Kamikaze Sistemi’nin platform, sistem, alt sistemlerin doğrulaması amacıyla şimdiye kadar çok sayıda uçuş ve dalış gerçekleştirildi ve son son olarak da canlı mühimmatla nihai kalifikasyon testi düzenlendi.

AA

3 gün boyunca Milli Savunma Bakanlığının Konya-Karapınar’daki test sahasında yapılan testlerde önceden belirlenmiş hedeflere TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği mühimmat ve tapa sistemiyle intihar dalışları gerçekleştirildi. Testlerde, ilk tanıtımda duyurulan 3,1 kilogram yerine 3,8 kilogramlık daha büyük bir harp başlığı kullanıldı. Katapultla ve elle fırlatma suretiyle yapılan testler başarılı şekilde tamamlandı ve hedefler tam isabetle vuruldu. Bundan sonraki çalışmalar anti zırh özelliğine sahip daha büyük mühimmatlarla hedefleri vurma üzerine yoğunlaşacak.

Editör : Betül Erdem

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.