Rusya ya da eski Sovyet ülkelerinden birine bağlı olan siber saldırgan grup DarkSide, ABD’deki yakıt dağıtımında kritik öneme sahip “The Colonial Pipelineboru hattına fidye yazılım saldırısı düzenlemişti. Saldırının ardından devre dışı kalan boru hattı nedeniyle yakıt dağıtım zinciri zarar gördü ve petrol fiyatlarında değişim gözlemlendi.

Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı

2020’de fidye yazılım saldırıları gibi siber saldırıların gösterdiği artış ülkelerin ulusal güvenliğini etkileyebilecek noktaya ulaştı. Rusya’nın, Rusya merkezli siber saldırgan gruplara karşı herhangi bir önlem almaması ve bu saldırgan gruplara göz yumması diğer ülkeler tarafından tepki çekti.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre siber saldırgan grup DarkSide, boru hattına ait ağa erişim sağlamak için çalışanların şirketin bilgisayar ağına uzaktan erişim sağlayabilme amacıyla kullandıkları hesaplardan birini kullandı. Saldırganların kullandığı hesabın şifresi dark web içerisindeki sızdırılmış şifreler arasında bulunuyordu. Hesabın sahibi olan çalışanın aynı şifreyi başka bir hesap için daha öncesinde kullandığı ve hesabın hack’lenmiş olduğu düşünülüyor.