Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den önemli açıklamalar

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TRT Haber’e önemli açıklamalarda bulundu. Amerikan Defense News Dergisi’nin “En Başarılı 100 Savunma Şirketi” sıralamasında 7 Türk şirketinin yer almasını değerlendiren İsmail Demir, bu başarının bizim için sürpriz olmadığını söyledi.

“2000’li yılların başında 50-60 civarında olan proje sayımız şu anda 700’ü aşmış durumda”

Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı’nın savunma sanayine verdiği değerin bu başarıdaki en büyük etkenlerden biri olduğunu söyledi. Demir; “2000’li yılların başında 50-60 civarında olan proje sayımız şu anda 700’ü aşmış durumda. 4 yıl kadar önce listede 4 şirketimiz vardı şimdi bu sayı 7 oldu, bu da yakaladığımız ivmeyi gözler önüne seriyor. Şirketlerin kabiliyetleri ortaya konulan projelerle ilgili. İleride ihracatın daha da artmasıyla listede daha fazla Türk şirketi göreceğiz.” dedi.

İsmail Demir, sıralamaya 7 şirket sokan Türkiye’nin ilk 100’e şirket sokan ülkeler arasında 4. olduğunun altını çizdi.  Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayinde ihracat çeşitli parametrelere bağlı, ancak savunma sanayindeki başarının ana etkeni ürünlerimizin operasyonlarda yakaladığı başarıdır.” dedi.

İhracat meselesinin sabır isteyen ve çeşitli ilişkilerin iyi yönetilmesini gerektiren bir iş olduğunu söyleyen İsmail Demir, Doğu Akdeniz ile alakalı da önemli açıklamalar yaptı.

“Oruç Reis Gemimiz bir savunma sanayii projesi olarak tasarlandı ve bu da yerli olarak yapılan bir gemi olması hasebiyle bir ilk”

Doğu Akdeniz’deki yaşanan olayların ve çıkan krizlerin savunma sanayii ile ilişkisini değerlendiren Demir; “Savunma sanayii çalışmalarının sadece insansız hava aracı (İHA), uçak ve füzelerden ibaret değil, denizlerde güçlü olmak istiyorsak çok yönlü çalışmalar yapmalıyız. Kara, hava, deniz unsurlarının hep beraber düşünülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Oruç Reis gemimiz şu anda gündemde, malumunuz Oruç Reis gemimiz bir savunma sanayii projesi olarak tasarlandı ve bu da yerli olarak yapılan bir gemi olması hasebiyle bir ilk. Savunma sanayiinin buradaki rolü ortadadır. Savunma sanayii sektörü Türkiye’yi hiçbir alanda boş bırakmayacaktır.” dedi.

Türk Savunma Sanayii’nin Libya’daki rolü hakkında da değerlendirmelerde bulunan İsmail Demir; “Başta İHA ve SİHA’lar olmak üzere tüm unsurlar topyekün hareket ortamını destekliyor. Darbecilerin saldırgan tutumu ve tacizlerini önemli ölçekte engellemiş bulunuyoruz. Bu rol olmasaydı herhalde darbeci unsurların çok daha hızlı neticeler almasına neden olacaktı. Buradaki başarı kendi milli unsurlarımızı kullanmamızdır.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.