Savunma ve havacılık sektöründe ihracat 10 yılda 4 katına çıktı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’21 etkinliğinde açılış konuşmacılarından olan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, savunma ve havacılık sanayii ihracatında katedilen yolu aktardı.

“Savunma ve havacılık sektöründe ihracatımız 10 yılda 4 katına çıktı”

İhracatta alınan yolu verilerle açıklayan İsmail Gülle, “İhracatta 2022 hedefi olan 231 milyar dolara oldukça yaklaşıldı. Şimdi hedefimiz tüm bu kazanımları kalıcı hale getirerek Türkiye’nin ihracatını 5 yıl içerisinde 300 milyar dolara taşımak. Bunu başarabilmemiz için katma değer ürünü arzımızı genişletmeli, markalı ihracatımızı, ürünlerimizin teknolojik olduğunu artırmalıyız. Savunma sanayii firmalarımızın son yıllarda kaydettiği başarılar sadece ülkemizde değil, tüm dünyada dikkat çekiyor. Savunma ve havacılık sanayiinde ihracatımız 10 yılda 4 katına çıktı. Bu yılın ilk 11 ayında geçen senenin aynı dönemine göre sektörümüzün ihracatı yüzde 40 artarak 2 milyar 800 milyon dolar oldu. Bu dönem ülkemiz 6 kıtada 172 ülkeye savunma ve havacılık sektöründe ihracat yapıyor. Ortalama ihracat mesafemiz 5 bin 400 kilometreye ulaştı. Bu rakam sektörümüzün küresel bazda ortaya koyduğu çeşitliliğin net bir göstergesi.

Bununla birlikte henüz aralık ayı rakamları eklenmemişken savunma ve havacılık sanayii ihracatı en yüksek yıllık rakam olan 2019 yılını da aşmış oluyor. Aralık ayında gelecek olan rakamlarla beraber inşallah sektörümüzün ihracatı tarihinde ilk kez 3 milyar doları aşacak. 2021 ihracat raporunda yer verdiğimiz projeksiyonlarda da 2020 ve 2035 döneminde ihracat artışının en yüksek olacağı sektör yüzde 425 artış beklenmesiyle savunma ve havacılık sanayii sektörü olmuştur. İnşallah sektörümüz yapılan yeni yatırımlarla oluşturduğumuz projeksiyondan daha da ileriye gidecektir.” şeklinde konuştu.

“Sektörümüz tarihinin en yüksek aylık rakamına ulaştı”

Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründe artık bir dünya markası olduğunu vurgulayan Gülle, “Sektörümüz aynı zamanda Kasım ayında yüzde 101 artışla 385 milyar dolarlık aylık bazda ihracat rekoru kırdı. Tarihinin en yüksek aylık rakamına ulaştı. Kilogram başına ihracatımız 66.7 dolar oldu. Savunma ve havacılık sanayii sektörü katma değeri en yüksek sektörlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra dünyada İnsansız Hava Aracı deyince akla gelen ilk ülke Türkiye oldu. İHA’lar, SİHA’lar ve diğer ürünlerde savunma ve havacılık sanayiinde Türkiye artık bir dünya markası. Devam eden başta Milli Muharip Uçağı, Hürjet, helikopter motoru gibi mega projeler ise geleceğe daha da güvenli bakmamızı sağlıyor. Son yıllarda ülkemizin savunma sanayiin alanında ürettiklerinin yanında gelecekte faydasını çokça göreceğimiz önemli atılımlar da yapılıyor. Bu dönemde TEKNOFEST ve diğer projeler ile gençlerimizin ilgisinin savunma sanayii ve havacılığa yöneldiğini görüyoruz. Gençlerimiz bu ülkeye, bu sektöre değer katmak için oldukça heyecanlı. Ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığımızın KÖK Misyoner Genç Programı bu potansiyeli değerlendirebilmemiz açısından da oldukça faydalı bir adım oldu.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.