SavunmaTR +

Davos’da Stoltenberg’den NATO genişlemesi açıklamaları!

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, NATO’nun Asya’ya doğru genişlemeyeceğini, ancak bu bölgede olup bitenlere karşı bir tepki verilmesi gerektiğini belirtti.

İttifakın genel sekreterine göre NATO, Çin’i rakip olarak görmüyor ancak ülkenin modern askeri yeteneklere yönelik ciddi yatırımlarına dikkat etmesi gerekiyor.

NATO çin kovboy tetikte AI

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, “NATO, Avrupa ve Kuzey Amerika arasında transatlantik bir ittifaktır ve biz bölgesel ittifak olarak kalmaya devam edeceğiz. Ancak güvenlik kavramı artık yalnızca bölgesel değil küresel bir vaziyette. Bu sebeple transatlantik bölge de küresel tehditlerle karşı karşıya durumda. Dolayısıyla Asya’da olan biten Avrupa için, Avrupa’da olan biten de Asya için önemli.” ifadelerini kullanan Stoltenberg konuşmasının devamında da, “NATO’nun Asya’ya doğru hareket etmesi söz konusu değil, ancak Çin’in bize yaklaşmakta olduğunu çok iyi şekilde kavramalıyız.” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’e göre NATO, Çin’i bir düşman olarak görmese de ülkenin gelişmiş nükleer silahlar da dâhil olmak üzere modern askeri yeteneklere yaptığı ciddi yatırımlara, Güney Çin Denizi’ndeki davranış biçimine ve demokrasi, hukukun üstünlüğü, gazetecilik, ifade özgürlüğü gibi NATO’nun temel ilkelerini fiilen ihlal etmesine dikkat ederek Çin’e karşı pozisyonda “uyum sağlamak” zorundadır.

2024 “REBUILDING TRUST”

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, siyaset, ekonomi ve toplumla ilgili acil konuları tartışmak için yıllık konferanslar düzenlenen İsviçreli merkezli bir oluşumdur. Aralarında şirket yöneticileri, siyasi liderler ve uzmanların da bulunduğu 120’den fazla ülkeden 2800 katılımcıyı bir araya getiren forumun bu seneki ana temasının “güvenin yeniden inşası” olacağı duyurulmuştu.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

İçerik Mevcut Değil

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.