BAYKAR Savunma geleceğe ışık tutan projelere ve çalışmalara imza atmaya devam ediyor. 

Geçen günlerde BAYKAR Savunma resmi Twitter hesabından, “Bayram hediyesi yükleniyor! 20 Temmuz’u bekleyin…” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yapılmıştı. Bugün açıklanan sürprizin Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesi ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

ABD’nin hedefinde ucuz dron ordusu oluşturmak var ABD’nin hedefinde ucuz dron ordusu oluşturmak var

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, resmi Twitter hesabından konu ile ilgili paylaşımda bulundu. Yapılan videolu paylaşımda, “Hedefimiz; Genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmek, Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanarak teknolojide lider olmak! Peki MİUS projesi nedir?” ifadeleri yer aldı.

Paylaşılan videoda açıklamalarda bulunan Selçuk Bayraktar, duyurulan sürpriz ile ilgili sosyal medyadan birçok sorunun geldiğini gördüğünden dolayı bayramın ilk günü sürpriz açıklandıktan sonra yayınlanmak üzere kısa bir video çekmeye karar verdiğini belirtti.

Teknoloji Lideri Bayraktar, “MİUS projemizin 12 yılı aşkın süredir hayalini kuruyorduk. MİUS, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin kısaltması. Akıncı’nın seri üretime geçip olgunlaşmasıyla birlikte son dönemde çalışmalarımız iyice MİUS’a odaklandı diyebilirim. Geliştirdiğimiz bu projenin devam eden kavramsal tasarımlarını da kamuoyuyla yarın ilk defa paylaşmış olacağız. Halihazırda dünyada bu alanda geliştirme çalışmaları yürüten birkaç ülke var. İnsansız savaş uçaklarının aynen SİHA’larımızda olduğu gibi hava muharebe konseptini değiştireceği, gelecekte 5'inci nesil savaş uçaklarının yerine geçeceği öngörülüyor. MİUS projemizi de aynen Bayraktar TB3’te olduğu gibi tümüyle öz kaynaklarımızla yürütüyoruz. MİUS ses hızına yakın bir seyir süratiyle görev yapacak. Sonraki prototipler ise ses hızının üzerine çıkarak süpersonik kabiliyette olacak. 1.5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacak. Hava-hava, hava-yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. Radar ağız görünümlü tasarıma sahip olması için mühimmatlarını gövde içinde taşıyabilecek. Ve yine kanatlarında da mühimmat taşıyabilecek. Dünyada bu alanda geliştirilmiş diğer prototiplerden çok farklı ve büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak." açıklamalarında bulundu.

Yapay zeka destekli MİUS, TCG Anadolu'dan iniş ve kalkış yapabilecek

Videolu açıklamasının devamında MİUS'un aynı zamanda çeşitli deniz platformlarında da görev icra edebileciğine işaret eden Bayraktar, "En önemli yönüyse TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilecek olması. Katapult (mancınık) yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını hedefliyoruz. Yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebilecek. Hava aracımızın tasarımını yine dünyadaki diğer insansız savaş uçaklarından ayıran diğer bir unsur ise önde bulunan yatay kuyrukları ve birçok insansız savaş uçağında bulunmayan dikey kuyrukları. Bu kontrol yüzeyleri sayesinde MİUS agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Böylelikle önleme, kaçınma ve yakın muharebe görev manevralarını geliştirdiğimiz yapay zeka bilgisayarları sayesinde otonom olarak yapabilecek. Farklı kabiliyetlere sahip MİUS’lar yapay zeka ile donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçakları ile birlikte görev yapabilecek. Yine aynı akıllı filo otonomisi kabiliyeti sayesinde MİUS daha yüksek kapasiteye sahip savaş uçaklarına karşı muharebe de icra edebilecek. Hem insansız muharebenin getirdiği tüm üstünlükleri hem de akıllı filo otonomisi ve maliyet etkinliği ile hava muharebelerinde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum. Hedefimiz 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek. Daha öncede ifade ettiğim ve SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız. Bu vesile ile milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı bayramlar dilerim. Kurban bayramımız mübarek olsun.” ifadelerini kullandı.