Selçuk Bayraktar’dan AKINCI TİHA kursları

Envantere girmeye hazırlanan AKINCI TİHA için planlanan kullanıcı kursları, Türk Silahlı Kuvvetleri personellerinin katılımı ve Selçuk Bayraktar’ın liderliğinde başladı.

AKINCI TİHA için eğitimler, farklı kuvvetlerden gelen kursiyerlerin katılımı ile gerçekleştiriliyor.

İlk etapta 6 adet teslim edilecek AKINCI TİHA için kullanıcı eğitimlerine birçok silahlı kuvvetler mensubu katıldı. AKINCI TİHA’nın ilk teslimatlarına bu yıl içerisinde başlanacak.

AKINCI TİHA için başlatılan kullanıcı kursları, BAYKAR resmi sosyal medya hesaplarından ve BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından duyuruldu.

BAYKAR resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI TİHA eğitimi bugün Baykar Teknoloji Lideri Selcuk Bayraktar’ın katıldığı ilk ders ile başladı. Tüm kursiyerlerimize başarılar dileriz. Semalarımızda hür ve özgür…” ifadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise, “AKINCI eğitimleri için farklı kuvvetlerden gelen kursiyerlerimizle buluştuk. İlk dersimizde hepimizde büyük bir heyecan vardı. İnşallah, AKINCI ile milyonlarca saat uçarak Milletimize gururla hizmet edecekler. Semalarımızda Hür ve Özgür…” dedi.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.