Selman Reis’in komuta kontrol ve savaş yönetim sistemleri tamamlandı

Reis sınıfı denizaltıların sonuncusu Selman Reis’in teslimatına bir adım daha yaklaşıldı.

HAVELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki Reis sınıfı 6 denizaltının, denizaltı bilgi dağıtım sistemlerinden sonra komuta kontrol ve savaş yönetim sistemlerininin de tamamlandığını duyurdu. 

Projenin son denizaltısı olan Selman Reis için geliştiren komuta kontrol ve savaş yönetim sistemleri de tamamlanan kabul faaliyetlerinin ardından ilerleyen günlerde Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edilecek.

Konuyla ilgili duyuru HAVELSAN’ın resmî Instagram hesabı üzerinden yapıldı. Yapılan paylaşımda “Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Yeni Tip Denizaltı Projesinde, Reis sınıfı 6 denizaltının denizaltı bilgi dağıtım sistemlerinden sonra, komuta kontrol ve savaş yönetim sistemlerini de tamamladık. Projenin son denizaltısı olan Selman Reis için geliştirdiğimiz komuta kontrol ve savaş yönetim sistemleri de tamamlanan kabul faaliyetlerinin ardından önümüzdeki günlerde Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edilecek. Her iki projede görev alan ekiplerimiz bu önemli başarının ardından Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) için şu mesajı verdi: “Reis görevi tamam, MİLDEN için hazırız.” ifadelerine yer verildi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Havelsan A.Ş. (@havelsan_resmi)’in paylaştığı bir gönderi

HAVELSAN, SSB projesi kapsamında yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde denizaltıların beyni olarak kabul edilen komuta kontrol sistemlerinin 6’ncısının fabrika kabul testlerine 22 Mart’ta başlamıştı.

22 Mart’ta HAVELSAN Teknoloji Kampüsü Karaya Konuşlu Test Merkezi’nde başlatılan testlere, SSB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve HAVELSAN personeli katılıyor.

Reis sınıfı denizaltıların 6’ncısı olan Selman Reis için geliştirilen komuta kontrol sistemi, 7 farklı akustik sensöre sahip denizaltının dinleme kabiliyetlerini ve hedef tespit menzilini artırırken, dinleme ve su altı koşullarına uyum sağlama yeteneklerini de iyileştirdi.

Fabrika Kabul Testlerinin ardından yapılması beklenen Liman Kabul Testleri, Gölcük Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

Cihazların kurulumu ile radar ve akustik sistemlerin aktive edilmesinin ardından Deniz Kabul Testleri başlayacak.

HAVELSAN, proje kapsamında geçen yıl da 5’inci denizaltının komuta kontrol sistemlerini teslim etmişti.

2021 yılında ayrıca, 6 adet reis sınıfı denizaltının 6’ncısı olan Selman Reis’in Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) de teslim edilerek projenin tüm DBDS teslimatları tamamlanmıştı.

Komuta kontrol sistemlerinin de teslim edilmesiyle Reis Sınıfı Denizaltıların tamamının kalbi ve beyni tamamlanmış olacak.

HAVELSAN, proje kapsamında, kendi tesislerinde bulunan Karaya Konuşlu Test Sistemi’nde tüm sistem geliştirme ve test faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.