SentinelLabs, fidye yazılım kullanan siber casusları ortaya çıkardı

Siber casus grupları, asıl amaçlarını perdelemek için fidye yazılımlarını kullanıyor. 

Israel Defence’in haberine göre, İsrailli siber güvenlik şirketi SentinelLabs, fidye yazılım görünümünde siber casusluk saldırıları düzenleyen ‘Agrius” isimli bir grubu tespit etti. Şirket araştırmacısı Amitai Ben Shushan Ehrlich, ”İlk bakışta fidye yazılımı gibi görünen bir siber saldırı, İsrail hedeflerine yönelik bir dizi tehdidi içeriyordu. Saldırıların arkasındaki siber casuslar, faaliyetlerini fidye yazılım ile maskeledi.” ifadelerini kullandı. 

Shushan Ehrlich, ”Fidye yazılımın içindeki mesaj, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kritik bir tesisin hedef alındığını gösteriyor. Böyle bir mesaj hem bölgesel anlaşmazlıklar sebebiyle hem de yazılım gereği bizi inandırmaya yetiyor. Bu hareket fidye yazılımın arkasındaki siber casusların yeni siber saldırı tarzı.” dedi. 

SentinelLabs’ın siber casuslara dair açık bir bağlantı bulamadıkları ancak ”Agrius” grubunun daha önce yaptığı eylemlere bakarak İran ile ilişkilerinin olabileceği belirtiliyor. İranlı siber korsanların VPN’i tercih etmelerinden ötürü bu ihtimalin ”orta derecede güvenli” olduğu değerlendiriliyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.