Siber dolandırıcılık yüzde 69 arttı

Kovid-19 pandemisi nedeniyle internet üzerinde yapılan faaliyetlere oranla siber saldırılar da büyük artış kaydedildi. FBI’ın siber dolandırıcılık ve kripto para yatırımcılarını hedef alan dolandırıcılıklara dair eline geçen son verilere göre 2019 yılına kıyasla dolandırıcılık faaliyetleri yüzde 69 oranında artış gösterdi.

Crypto Politan tarafından yapılan habere göre en yaygın siber dolandırıcılık yöntemleri arasında phishing (mail yolu ile oltalama), BEC (Business E-mail Compromise) ve kripto para yatırımcılarına yönelik saldırılar bulunuyor.

ABD’de bulunduğumuz son 14 aylık döneme gelene kadar ihbar edilen internet suçu vakasının 1 milyona ulaşması için yedi yıl gerekmişti; ancak sadece son 14 aylık süreçte ihbar edilen internet suçları 1 milyonu oldukça rahat bir şekilde bulmakta.

En yaygın kullanılan saldırı yöntemlerinden biri olan BEC ile siber dolandırıcılar yüksek maaşlar ile işçi çalıştıran şirket yöneticilerinin ya da yakın zamandaki müşterilerinin e-posta hesaplarını ele geçirerek kendilerini ödeme yapması için kandırıyor. Geçtiğimiz bir buçuk yıllık periyotta 19,000 BEC vakası bildirildi.

Yakın dönemde ortaya çıkan başka bir siber dolandırıcılık vakası ise kendisini Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk gibi tanıtan siber dolandırıcılar kripto para yatırımcılarını kandırarak 2 milyon dolar değerinde kazanç sağladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.