Siber saldırıların ABD’deki küçük işletmelere yıllık maliyeti 25.000 dolar

Uluslararası sigorta şirketi Hiscox tarafından yapılan araştırmaya göre siber saldırılar, ABD’deki küçük işletmeleri ekonomik olarak çok zor bir durumda bırakıyor. “Hiscox Siber Hazırlık Raporu 2021” verileri, bir siber saldırının ABD’deki küçük bir işletmeye ortalama maliyetinin “25.000 dolardan yüksek” olduğunu ortaya koydu.

İnfosecurity’nin haberine göre, ilk kez beş yıl önce yayınlanan yıllık rapor; ABD, İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya ve İrlanda’dan olmak üzere şirketlerinin siber güvenliğinden sorumlu 6.000’den fazla profesyonelle anket yapılarak hazırlandı. Haberde son anketin 5 Kasım 2020 ile 8 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Anket sonuçları ABD’deki küçük işletmelerin; yüzde 23’ünün son 1 yılda en az bir kez siber saldırıya uğradığını ve yüzde 35’lik kısmının ise bir siber saldırı gerçekleştiğinde hiçbir hissedara detaylı olarak açıklama yapılmadığını ortaya koydu.

Rapora göre; gelecek 1 yıllık periyotta küçük işletmelerin yüzde 20’sinin iş ortaklarının güvenlik gereksinimlerine uyma şartları olduğu göze çarparken, yüzde 18’lik kısım ise kendilerinin güvenlik gereksinimlerine uyumunun öncelik olacağını belirtti. Bu istatistiğin tek başına siber saldırıların küçük işletmecilerde ne kadar yıkıcı bir etki oluşturduğunu gösterir nitelikte olduğunu söylemek mümkün.

Haberde, araştırmacıların pandemi dönemi çalışma koşullarının küçük işletmelerde “siber stres” olarak adlandırdıkları durumu keşfettiği belirtildi. Ayrıca pandemiyle birlikte küçük işletme iş gücünün yüzde 63’ünün uzaktan çalışma prensibine geçtiği belirtilirken, işletmelerin yüzde 53’ünün siber saldırılara karşı kendilerini savunmasız gördüğünün altı çizildi. Hiscox ABD Siber Ürünler Başkanı Meghan Hannes tarafından ise, küçük işletmelerin siber suçlular için büyük işletme anlamına gelebileceği vurgusu yapıldı ve pandemi sürecinde küçük işletmeler üzerinde artan siber stresin büyüklüğünün altı çizildi.

Haberin devamında, Hiscox’un işletmelere resmî bir bütçe oluşturma sürecine sahip olmalarını ve siber saldırılara karşı önleyici bir adım olarak karar vermede siber güvenliğin dikkate alınmasını ve önceliklendirilmesini sağlamalarını tavsiye ettiği belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.