Sırbistan, Cezayir ile obüs anlaşmasına çok yakın

Sırbistan ile Cezayir, savunma sanayii alanında önemli bir iş birliğine gitmeye hazırlanıyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in açıklamalarına göre Sırbistan, Cezayir’e 48 adet NORA B52 kundağı motorlu obüs tedarik edecek.

İlk olarak ORCA Military’de duyurulan iki ülke arasındaki bu gelişme, askeri ve teknik alanda yürüttükleri yakın ilişkiler için önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Sırbistan, Cezayir’e yönelik hafif silahlardan askeri teçhizata kadar çeşitli askeri ürünlerin satışını da gerçekleştirmeye çok yakın bulunuyor.

Nora_B52_M15_VS_-_Odbrana_slobode_2019_Niš_1

Sırp savunma şirketi Yugoimport tarafından geliştirilip üretilen NORA B52, tekerlekli kundağı motorlu bir obüs sistemi olarak biliniyor. Standart NATO mühimmatını ateşlemesine olanak sağlayan 155/52 mm kalibreli bir topla donatılan obüs sistemi, gelişmiş atış kontrol ve hedefleme sistemlerini bünyesinde barındıran aracın, operasyonel verimliliği oldukça yüksek. Bu sistemler, kullanıcısı olan personele; hızlı hedef tespiti, mühimmat seçme ve yerleştirmede kolaylık sağlıyor. Ayrıca gelişmiş iletişim kapasitesiyle de sahada komuta kademesiyle her an bütünleşik olmaya olanak tanıyor. Bu bütünleşme, diğer askeri birimlerle koordinasyon ve modern ağ merkezli savaş ilkelerine uyum açısından hayati önem taşıyor.

Versiyona bağlı olarak B-52’nin çalışması, 36 mermi kapasiteli bir otomatik yükleyici de dâhil olmak üzere tamamen otomatik olup birkaç farklı versiyonu mevcut. Yapılan versiyonların şasi, zırh, taret, yükleme ve destek sistemi açısından farklılıkları bulunuyor.

Nora B52’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak etkileyici atış menzili dikkat çekiyor. Standart mühimmat kullanıldığında, kundağı motorlu obüs 30 km’ye kadar mesafedeki hedefleri vurabilirken ERFB-BB türünde bir mühimmat kullanıldığında atış menzili yaklaşık 40 km’ye çıkabiliyor. Yeni nesil hızı geliştirilmiş uzun menzilli topçu mermileri ile de menzil 50 ile 70 km arasına çıkabiliyor.

Aleksandar_samohodna_haubica_155mm_03

Sağlam tekerlekli bir şasi üzerine monte edilen Nora B52, günümüzün hızlı savaş senaryoları için gerekli olan hızlı hareket ve konuşlandırmayı mümkün kılarak, birliklere özel bir yetenek sağlıyor. Tekerlekli araç paletli araçlara kıyasla daha kolay lojistik destek imkânı sunuyor. Obüs, arazide ilerlerken özel bir yol çalışması hizmetine gerek duymadan hareket edebiliyor.

Cumhurbaşkanı Vucic’in duyurusu, Sırbistan’ın Cezayir ile birkaç yıldır gelişen savunma bağlarını güçlendirme konusundaki kararlılığını ifade ediyor. İleri teknolojisi ve ateş gücüyle bilinen NORA B52 obüslerinin potansiyel satışı, Cezayir’in askeri yeteneklerinin güçlendirilmesi yönünde stratejik bir hamle olarak görülüyor. Sırbistan, küresel silah ticaretinde var olmak ve payını arttırmak için çalışıyor. Yugoslavya’dan miras kalan sağlam bir askeri-endüstriyel altyapıya sahip olan Sırp savunma sektörü, uluslararası pazara sürekli yeni ürünler sunuyor. Cezayir ile yapılan bu anlaşma da bu alandaki başarısının da açık bir göstergesi olarak gözüküyor.

Cezayir’in tedarik etmek üzere olduğu Nora B52 tekerlekli kundağı motorlu obüs, Bangladeş, GKRY, Kenya ve Myanmar tarafından kullanılıyor. Obüsle ilgilenen ülkeler arasında Brezilya, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.