Sırbistan HQ-22 hava savunma sistemini sergiledi

Sırbistan, ABD ve AB ile sıkı ilişkilerine rağmen Çin’den savunma sistemleri tedarik ediyor.

HQ-22 orta-uzun menzilli hava savunma sistemi, başkent Belgrad’da yapılan tören ile görücüye çıkarıldı.

Törende konuşan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkenin hava savunma gücünü artıracaklarını vurguladı.

Sırbistan, Çin savunma sistemi kullanacak ilk Avrupa ülkesi olacak. Sırbistan, 2020’de Çin’den “Chengdu Pterodactyl-1” model SİHA satın almıştı.

Şüpheli uçuşlar gerçekleşmişti

11 Nisan’da sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Çin Hava Kuvvetleri’ne ait en az 6 adet Y-20A tipi askeri nakliye uçağının, 9-10 Nisan tarihlerinde Belgrad Nikola Tesla Havaalanına uçuş gerçekleştirdiği görülmüştü.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yaptığı açıklamada, Çin’den yapılan teslimata açıklık getirmezken, yakın zamanda Sırp ordusunun ”en yeni gururunu” kamuoyuna takdim edeceğini duyurmuştu.

HQ-22 orta-uzun menzilli hava savunma sistemi

2017 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) envanterine alınan ve ihraç versiyonu FK-3 olan sistem, yarı aktif radar güdümlü bir hava savunma sistemi olarak ön plana çıkmakta.

Çinli makamlar sistemin 170 km menzile sahip olduğunu aktarsa da ihraç versiyonu olan FK-3’ün 150 km menzile sahip olduğu tahmin ediliyor.

Sistem, ABD’nin Patriot ve Rusya’nın S-300 hava savunma sistemlerine alternatif olmasından ötürü başta Ortadoğu olmak üzere birçok Asya ülkesi tarafından mercek altına alındı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.