Siyasiler Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı andı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Rüştü Zorlu’yu sosyal medya paylaşımlarıyla andı. 

14 Mayıs 1950’de Demokrat Parti’nin yüzde 53 oy almasıyla gelen 10 yıllık iktidarın idam sehpalarıyla son bulması, demokrasi tarihinde kara bir leke olarak zihinlere kazındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “1960 darbecileri tarafından idam edilen Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Rüştü Zorlu’yu rahmetle yâd ediyorum. Milletin gönlünde müstesna bir yeri olan bu üç devlet adamı her zaman dua alacak. Onları haksız yere idam edenlerin yeri ise bellidir.” ifadelerini kullandı. 

17 Eylül’de idam edilenleri yâd eden bir başka isim de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Fuat Oktay yaptığı paylaşımda, “Ömrünü demokrasiye adamış, idam sehpasında bile devletinin ve milletinin saadetinden başka başka arzusu olmamış merhum Adnan Menderes ile dava arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.