Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi

Slovenya helikopter filosunu AW139M ile güçlendiriyor!

28 Kasım Salı günü Slovenya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı duyuru ile Slovenya ve İtalya Savunma Bakanlıkları arasında 6 adet AW139M Genel Maksat Helikopteri içeren bir anlaşma imzalandığı bildirildi.

Slovenya Savunma Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre bu kararın alımında hava aracının kabiliyetleri, yetenekleri ve performansı için uzmanlar tarafından yapılan analiz rol oynadı. Açıklamada araçları üretici yerine doğrudan İtalya hükümetinden satın almanın ekonomik açıdan daha verimli olduğu için bu yolun tercih edildiği belirtildi. Ayrıca İtalya hükümeti ile birlikte sürdürülecek uzun vadeli faaliyetlerin NATO ve Avrupa Birliği projelerinde müşterek çalışmayı sağlayacağı belirtildi.

Tedarik edilecek helikopterler, Slovenya Silahlı Kuvvetleri tarafından arama kurtarma faaliyetleri amacıyla kullanılacak.

aw139m

AW139M Genel Maksat Helikopteri, 15 yolcu kapasitesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak donatılan ekipmanlarla farklı görevler icra edebiliyor. Slovenya Silahlı Kuvvetleri’nin teslim alacağı helikopterlerin tıbbi tahliye ekipmanlarıyla donatılacağı belirtildi.

Türkiye de AW139’a olan benzerliğiyle anılan TUSAŞ T-625 Gökbey’i teslim almak için gün sayıyor. İlk olarak Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek olan Gökbey Genel Maksat Helikopteri de arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacak. Geniş görev yelpazesiyle farklı amaçlarla kullanılabilen Gökbey, hem askeri hem de sivil pazarda şimdiden dikkatleri üzerine çekiyor.

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.