Slovenya’dan IRIS-T hava savunma sistemi tedariki planı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupalı devletler, hava savunma kabiliyetlerini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Šarec, yakın gelecekte Alman yapımı IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sisteminin satın alınması için Almanya ile görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

RTV Slovenija’ya konuşan Šarec, ülkenin şu anda etkili bir hava savunma sistemi olmadığını söylerken, Slovenya’da bir kesimin ülkenin NATO tarafından korunduğunu, ancak müttefik uçaklarının Slovenya’ya ulaşması biraz zaman aldığını ve böyle bir sistemle hava savunması uçaklardan farklı bir şey olduğunu vurguladı.

LFK_02_IRIS_T_SL

Şu ana kadar Slovenya Savunma Bakanlığı, Alman HSS satın alma planının maliyetini açıklamazken yerel gazete Delo, Ljubljana’nın sistemin Diehl Defence tarafından üretilen karadan fırlatılan, orta menzilli (SLM) varyantını satın almak için yaklaşık 200 milyon € (223 milyon $) harcamayı hedeflediğini bildirdi.

Planlanan satın alma sayesinde Slovenya, ordusu için IRIS-T’yi güvence altına alma sürecinde olan ve genişleyen bir doğu kanadı müttefikleri grubuna katılabilir. Geçen Mayıs ayında doğu kanadı müttefiklerinden Estonya ve Letonya, sistemi satın almak için müzakerelere başladıklarını duyurdular.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

Alman DIEHL firması imzasıyla üretilen ve IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali olan IRIS-T SLM hava savunma sistemi; daha büyük bir roket motora sahipken 40 km menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabiliyor.

RIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahip bulunuyor ve 250 km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendirilebiliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.