SolarWinds saldırısıyla Microsoft’taki veriler tehlikede olabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2Rb8NnQqfG7ugQyL3gOabq” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

2020 sonlarında SolarWinds’e yapılan siber saldırı sonucu Microsoft’un kaynak kodlarına erişildiği ortaya çıktı.  Bu durum Microsoft’taki hizmetler ve kişisel verilerle ilgili güvenlik endişelerine yol açtı. Siber saldırı birçok devleti ve büyük şirketleri etkilemişti.

SolarWinds şirketi, 2020’nin sonunda hack’lendiğini duyurmuştu. Hack’leyenin ise Solar Winds’e bağlı olan yazılım Orion olduğu ortaya çıktı.

Chip Online’ın haberine göre, saldırıların kendisini nasıl etkilediğini araştıran Microsoft, konuyla ilgili kötü amaçlı SolarWinds kodunun, düşünülenin ötesindeolduğunu ifade etti. Microsoft devamında hacker’ların Microsoft’un bazı kaynak kodu kütüphanelerindeki kaynak kodunu görebilmeyi” başardıklarını söyledi. Fakat erişime imkân tanıyan hack’lenmiş bu hesap herhangi bir kodu veya sistemi değiştirme yeteneğine sahip değildi. Microsoft, SolarWinds saldırısı için birçok ülkeyi gösterse de ABD Rusya’yı işaret ediyor. Fakat bu siber saldırının kaynağı henüz doğrulanmadı.

Saldırı, Microsoft ve birçok şirketi de etkiledi. Microsoft yaptığı açıklamanın devamında, saldırının sonuçlarının önümüzdeki haftalar belki de aylar boyu ortaya çıkmaya devam edebileceğini söyledi.

Microsoft, hacker’ların önceki saldırılardan daha fazla detaylara ulaşabilmelerine rağmen hizmetler ve müşteri verilerinin erişimine yönelik bir kayıt bulmadıklarını, diğer sistemlere saldırmak için bir işaret olmadığını belirtti. Şirket ayrıca; ürünlerin güvenliği için kaynak kodunun gizliliğine güvenmediğini, kaynak kodunun kötü amaçlı kişi ve kuruluşlar tarafından görülebildiğini varsaydığını açıkladı.

Microsoft, kaynak kodunun ne kadarının görüldüğüne ya da görülen kaynak kodunun amacının ne olduğuna dair bir beyanda bulunmadı. Bu durum kullanıcıları tedirgin etmeye devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.