Güney Kore, yerli imkanlarla geliştirdiği 4.5 nesil savaş uçağını envantere almak için gün sayıyor.

Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore ve Endonezya ortaklığı ile yerli imkanlarla geliştirilen 4.5 nesil savaş uçağı KF-21 Boramae savaş uçağının 6'ıncı ve son prototipinin ilk test uçuşunun başarıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan

Açıklamada iki koltuklu prototipin, 28 Haziran tarihinde başkent Seul'ün yaklaşık 300 km güneyindeki hava üssünden havalandığı ve 33 dakikalık bir uçuşu sorunsuz tamamladığı belirtildi.

KF-21 Boramae

İlk iki prototip geçen yıl ilk uçuşlarını gerçekleştirirken, kalan üç prototip bu yıl ilk kez uçtu. Prototiplerin, ilk üretim modelinin o yıl Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri'ne planlanan teslimatından önce, 2026'nın ilk yarısı boyunca toplam 2.200'den fazla uçuş testinden geçmesi planlanıyor.

Sadece dördüncü ve altıncı prototiplerin iki koltuklu kokpitleri var. Bu varyant, pilot eğitim ve öğretim görevleri için kullanılacak. Nihai prototip, aviyonik performans ve silahlar gibi ek uçuş testlerine ve diğer tek koltuklu prototiplerle uçuş operasyonu karşılaştırmasına tabi tutulacak.

KF-21 Boramae

2015 yılında Güney Kore ve Endonezya ortaklığı ile geliştirilen 4.5 nesil avcı savaş uçağı KF-21 Boramae, 7.9 milyar dolar yatırımla geliştirilmeye başlanmıştı. 

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin yaşlanan F-4 ve F-5 jet filosunun yerini alacak olan KF-21, 2 adet General Electric üretimi F-404-GE-400K motora sahip.

KF-21_prototype

2.900km uçuş menzili ile maksimum Mach 1.81 hızında uçmak üzere tasarlanan KF-21 Boramae, birden fazla hedefi aktif olarak izleyen elektronik olarak taranan (AESA) radar sistemi de dahil olmak üzere çeşitli üst düzey teknolojilere sahip.

Ayrıca, gemisavar füzeler de dahil olmak üzere kızılötesi radyasyon yayan alçak irtifa hedefleri tespit eden bir kızılötesi arama ve izleme (IRST) sistemi uçakta yer alıyor.

2026 yılından itibaren seri üretimine başlanılacak uçağın seri üretiminin 2032 yılına kadar sürmesi bekleniyor. Tamamen yerli olarak geliştirilmesi durumunda Güney Kore süpersonik savaş uçaklarına sahip yedi ülkeden biri olacak.