Sosyal yardım içerikli oltalama mesajlara dikkat

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınından sonra insanlar maddi yönden de sıkıntı yaşamaya başladı. Ülkemizde de E-Devlet üzerinden vatandaşlar “Sosyal destek” talebinde bulunmuştu. Bazı siber dolandırıcılar da vatandaşların bu durumundan faydalanarak phishing (oltalama) SMS’leri hazırladı.

Siber dolandırıcılar vatandaşlara gönderdikleri SMS’te Sağlık Bakanlığı tarafından 3 bin TL sosyal destek sağlandığını belirtti. SMS içinde gönderilen linke tıklayan vatandaşlar telefonlarının kontrolünü dolandırıcılara kaptırmış oluyor. Telefon sahibinin bankacılık uygulamaları kullanması sonucunda da dolandırıcılar kredi kartlarını diledikleri gibi harcıyor.

Sosyal yardım maskesi altında dolandırıcılık

Mağdur olduğunu anlayan vatandaşlar adliyelere başvurdu. M.H. isimli bir vatandaş ardı ardına gelen mesajlardan sonra dalgınlıkla linke dokunduğunu belirtti. Açılan linkte talimatları uyguladığını da aktardı. Gün içinde bankacılık uygulamalarını kullandıktan sonra da birkaç saniyelik işlemlerde, kredi kartı sayfasının açıldığı ve kapandığını fark etti. Sonrasında da banka müşteri hizmetlerini aradı. Müşteri hizmetleri de aynı işlemleri tekrar yapılıp kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Sonrasında da sorun olmadığı söylendi.

Ancak mağdur vatandaşı arayan müşteri hizmetleri 14 bin 200 TL’lik işlem olduğunu belirtti. Bilgisi dışında gelişen bu işlemi bildiren vatandaş, önceki aramada müşteri hizmetleriyle konuşmamış olabileceğini, dolandırıcıların bir oyunu olabileceğini düşünüyor.

Bununla birlikte mağdur vatandaşın rehberinde yer alan herkese de aynı mesajların gönderildiği fark edildi.

Mağdur vatandaş konu hakkında şikayette bulundu. Bilinmeyen numara ve servislerden gelen linklere tıklamamak gerekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.